Vychylovka

Múzeum kysuckej dediny a lesná železnica

Historická lesná úvraťová železnica

HLÚŽ – Historická lesná úvraťová železnica spolu s oravskou časťou železnice tvorí bývalú kysuckooravskú lesnú železnicu. Takmer 11 km dlhý úsek železnice je v súčasnosti národnou kultúrnou pamiatkou Slovenskej republiky. Veľmi cennou je časť úvraťového systému so stúpaním na krátkom úseku, pričom tento systém je jeden z dvoch jediných zachovaných v celej Európe. Ako súčasť železnice sa predstavuje aj niekoľko exponátov, ktoré možno v areáli skanzenu nájsť v blízkosti koľajiska.

Lesná úvraťová železnica
Kedysi lesná úvraťová železnica prechádzala oveľa väčším územím a viac siahala do doliny. Špeciálne úzke koľajisko vystavané špeciálne pre menšie lokomotívy však neskôr muselo ustúpiť modernizácií, výstavbe ciest, obydlí, aj dobe. V súčasnosti sa lesná úvraťová železnica nachádza v Múzeu kysuckej dediny vo Vychylovke Novej Bystrici ako jedna z hlavných turistických atrakcií východných Kysúc.

Čítajte viac na:  http://vychylovka.sk/historicka-lesna-uvratova-zeleznica/ 

Tags: , , ,Comments

  1. monika says:

    …nehnevajte sa, ale nie len že je reklama Vychylovky, či značenie v smere od Oravskej lesnej veľmi nejasné a mätúce, ale aj samotná 20 min jazda je oklamanie turistov, ktorí si nestihnú za tak krátku vyhliadku cez múzeum kysuckej dediny, o ktorom nepadne ani reč, porobiť fotky z jazdy na železnici. z výhľadu na kysucké kopce sa tiež dlho netešia a naozaj sme ako turisti do konca čakali, že toto predsa nemôže byť všetko. :/