Obytný dom z Oščadnice

Z Oščadnice pochádza aj rodinný dom, nachádzajú si sa v blízkosti kaplnky a cintorína. Dom je ku kaplnke otočený čelom strechy a od odkladacieho priestoru na drevo, prípadne náradie a podobne. Dom má nízky kamenný základ, ktorý vyrovnáva nerovnosti zeme a udržuje dom v suchu od zemskej vlhkosti. Pochádza z roku 1806 a okrem spomínaného kamenného podlažia je celý drevený z drevených hranolov a so šindľovou strechou. Dom tvorili dva hlavné priestory, a poskytoval stzrechu nad hlavou veľkej rodine.


Obytný dom z Oščadnice – Skanzen vychylovka

Celkovo je v budove 5 miestností, pričom jedna z nich je dominantnou a obkolesuje ostatné. Výrazný je na budove portál z vonka nad dverami, ale aj dvere samotné. Tie sú postavené z dvoch vrstiev dosák a portál je okrúhly, tvorený skladanými drevenými dielmi. Nad portálom domu je nápis “Jezis, Maria, Jozef opatruj stavanie”.


Drevený portál domu z Oščadnice – skanzen

Táto podlhovastá stavba nie je počas voľnej exkurzie prístupná podobne ako iné budovy, portál a dvere sú ale viditeľné priamo z asfaltovej cesty. Dnes sú v ňom . Pod domom sú bezplatné prístupné verejné toalety a vchádza sa k nim z cesty. Schodmi vedúcimi pod dom sa tak dostanete do nových priestorov toaliet s teplou aj studenou vodou a zariadením.