Skanzen Vychylovka

Skanzen Vychylovka

Vitajte na stránkach Vychylovka.sk, ktoré vás stručne prevedú skanzenom, obcou aj okolím obce a Kysuckého múzea vo Vychylovke. Stránky nemajú štatút oficiálnych stránok, no i tak sú pre vás zdrojom informácií o zaujímavých a kultúrno-historicko-hodnotných miestach ako je Kysucké múzeum – múzeum kysuckej dediny vo Vychylovke a lesná úvraťová železnica.

foto: Kaplnka panny Márie z obce Zborov nad Bystricou

Obe významné kultúrnohistorické pamiatky ležia na jednom území a tvoria tak jeden celok, ktorý každoročne láka tisícky návštevníkov. Miestnych obyvateľov, pre ktorých je občas Vychylovka niečo ako vlastná Mekka, ktorú musí miestny navštíviť, nech vie, čím je ich rodisko a domovina výnimočná. Azda ani nenájdete na Kysuciach niekoho, čo by múzeum nepoznal, alebo osobne nenavstívil. Základné ale aj umelecké a stredné školy smerujú svoje exkurzie aj na toto miesto. Čo naozaj poteší, je záujem zo strany nemeckých, rakúskych, poľských a českých turistov. Skanzen vo Vychylovke nie je celkom najväčším na Slovensku, no má výnimočnú atmosféru a svoju orignálnu železničku.

Akou cestou…
Vychylovka je časťou obce Nová Bystrica. Pokiaľ smerujete smerom od Čadce, obec sa nachádza za Starou Bystricou neustále priamo. V Novej Bystrici možno naraziť na odbočku v pravo, ktorá novou cestou vedie na Oravu. Pokračujte však rovno po pôvodnej ceste až ďalej. Celkom na konci sa stretnete s parkovacou plochou a tabuľou, ktorá oznamuje Skanzen o niekoľko desiatok metrov. Je to miesto v blízkosti premostenia miestneho potoka vedúceho priamo zo Skanzenu.

Premostenie pritom slúži aj železnici. Všimnete si totiž, že koľaje vedú až sem a pokiaľ máte šťastie a stretnete ešte pred skanzenom dymiacu lokomotívu, dorazili ste v čase, kedy lokomotíva pomaly končí svoju trasu a turistov zavezie aj nižšie, keď sa opäť vráti do stanice.

Cesta z Novej Bystrice do skanzenu nemusí byť vždy jasná, tabúľ, ktoré vás ubezpečia že idete dobre, veľa nie je. Preto platí pravidlo – idete stále rovno stále tou istou cestou, žiadne bočné a vedľajšie cestičky vás na toto miesto nezavedú, pochopiteľne.

V polovici trasy medzi parkoviskom a vstupom do skanzenu máte po ľavej strane z kopca studničku z ktorej sa môžete napiť. I teraz pri písaní týchto riadkov dostávam chuť sa zo studničky napiť.