Pre deti

Dnešným deťom sa rodičia zavďačia zrejme len dobrou počítačovou hrou, alebo v tom lepšom prípade permanentkou do kina. Príkladov samozrejme môže byť oveľa viac, no sami vieme, že ak by sme naše ratolesti dnes obdarovali výletom do skanzenu, asi by neboli príliš nadšené. Na šťastie stále sú deti, ktoré si dokážu vážiť niečo podobné, ako kultúrne dedičštvo, alebo aspoň majú k ľudovej architektúre nejaký vzťah. Možno budete riešiť problém, že sa sem sami chcete pozrieť, a viete, že sa tu vaše deti možno budú nudiť. Môže to byť ale aj ten prípad, kedy sem deti prichádzajú vopred s tým, že sa zámerne budú nudiť. Skúste si naplánovať návštevu skanzenu počas niektorých z významných dní, kedy sú tu pripravené programy, ľudová tvorivosť, alebo animácie.


Železnica

Železnica je možno väčším lákadlom pre chlapcov, čo však nevylučuje, že sa bude páčiť aj dievčatám. Naozaj nie každému dieťaťu sa chce chodiť po domoch do kopcov a z kopcov, aj keď ani tých tu nie je nijak veľa. Deti oveľa radšej prejdú skanzenom na vláčiku, ktorý je raritou a niečím významným. Je úspešne otestované, že po takejto jazde oveľa s väčšou chuťou vstupujú do skanzenu.


Lesná úvraťová železnica vo Vychylovke

Slabý vzťah mládeže k vlastnej staršej kultúre a skanzenom je celoeurópsky jav, takže tento text neprichádza s ničím novým a jedinečným pre oblasť Vychylovky. Nuž ale priznajme si, že cesta otvoreným vláčikom cez skanzen a lesy má predsa len niečo do seba aj pre deti s chuťou po dobrodružstve.

Detské preliezačky
Nikomu z personálu skanzenu nebude vadiť, keď si spravia na tráve deti naháňačku. Pokiaľ neutekajú s papekom za ovečkami s bojovým pokrikom, je všetko v poriadku. Rovnako tak je po celom areáli voľný pohyb a nestáva sa, že by bola časť skanzenu z nejakých príčin uzavretá. Pre deti je tu pripravených pár miest na preliezanie a zábavu. V blízkosti brehu miestneho potoka vedľa krčmy z Korne sa nachádza detské ihrisko s preliezačkami ale aj drevenými sochami. Tie skôr patria k modernému umeniu, ktoré má asi trochu ďaleko od kultúry prezentovanej v skanzene. Na druhej strane cesty pri menšom domčeku sa tiež nachádza preliezkové ihrisko s novšími atrakciami postavenými z farebných drevených dielov. Deti sa teda určite nemôžu len nudiť. Toalety sú v budove obytného domu z Oščadnice stojaceho hneď vedľa krčmy z Korne. Farebné atrakcie pre deti pôsobia celkom ako päsť na oko. Nuž ale našťastie plnia svoj účel a úspešne sú plné detí počas návštev a prevádzky múzea.

Krčma z Korne
V ponuke miestneho reštauračného zariadenia nechýbajú ani nealkoholické nápoje a jedlá. Určite si vyberú deti aj ich rodičia, jednotliví návštevníci aj labužníci.