Drevenice vo filme? Múzeum kysuckej dediny vo Vychylovke má niekoľko zachovaných dreveníc v prírodnej krajine. Návštevníci tak majú unikátnu možnosť nahliadnuť na skutočnú architektúru našich predkov bez výdobytkov modernej doby. Zachovaná architektúra bez moderných prvkov ako satelity, eternit na strechách, plech, alebo elektrické vedenie natiahnuté do podkrovia domov, má svoju hodnotu aj pre filmárov. Práve to, že existujú drevenice, ba aj kostolík v nenarušenej čistej prírodnej krajine je výbornou príležitosťou na to, aby tu filmári zasadili scény filmov.

Filmové miesta kniha

Knižná novinka s názvom Filmové miesta z vydavateľstva Dajama (kúpite na martinus.sk alebo bux.sk) prechádza po celom Slovensku a výrazne sa zastavuje aj na Kysuciach. Spomína Riečnicu a nakrúcanie filmov či seriálov skôr, než padla za obeť výstavbe priehrady, aj istý čas potom. Priestor však venuje aj práve skanzene vo Vychylovke, ktorý kniha nemohla obísť. Nakrúcalo sa v ňom niekoľko zaujímavých filmov a tie si teraz spomenieme.

Želary

český vojnový film je drámou o žene, ktorá uteká pred gestapom na vidiek. Tu sa vydá za miestneho samotára, silného muža ostrieľaného životom. Postupne spoznáva diametrálne odlišný spôsob života, aký viedla v tej dobe už modernej Prahe. Dedinské prostredie mesta a kostola sa odohrávalo v strede skanzenu pri bielom kostolíku zo Zborova nad Bystricou. VO filme pred vstupom pristavali drevený portál a zväčšili prístrešok. Kostolík sa dá stále rozoznávať vďaka prírode a bielej omietnutej architektúre.

Legenda o lietajúcom Cypriánovi

Slovenský film o mníchovi, ktorý si preskákal divoký život a nakoniec našiel útočisko v Červenom kláštore, oživil takmer zabudnutú legendu. Hoci doplnil ju o fantastiku v podobe lietajúceho stroja a knihy Leonarda da Vinciho. Marko Igonda tu aspoň získal jednu zo životných úloh, keďže dovtedy sme si ho mohli spájať s negatívnou úlohou v americkom akčnom filme Za nepriateľskou líniou, ktorý sa tiež nakrúcal na Slovensku. Legenda o lietajúcom Cypriánovi sa nakrúcala v Červenom Kláštore v Pieninách, ale tiež vo Vychylovke.

Nad bežnými trasami prehliadok sa nachádza samostatná usadlosť známa ako U Romana. Nie je celkom navštevovaná a nie je zaujímavá len preto, že sa objavila v nejednom filme. Skladá sa totiž z dvoch obytných domov, ktoré majú vchod oproti sebe a jednej hospodárskej budovy. Takmer by uzatvárali spoločný dvor, no žiaden plot tu nie je. Je to veľká škoda, pretože by tak miesto tvorilo ešte viac autentický vzhľad. Plot si to priam žiada, aby to pôsobilo reálne. Toto miesto je zložené s trochu modernejších domov a novšieho dreva, preto nepôsobia možno na prvý pohľad rovnako, ako iné stavby. Odohrávali sa tu scény nepokojnej minulosti hlavného hrdinu filmu.

Čertovské pero

Veľmi podarená česká, respektíve československá rozprávka Čertovské pero je čerstvým filmovým dielom. Nakrúcali ho niekoľko dní priamo v osade U Romana, čiže opäť sa na toto miesto vrátili filmári. V rozprávke si môžeme všimnúť krčmu a veľký dvor, ktorý bol zároveň bydliskom hlavnej úlohy, herečky Judit Bárdos. Kulisári tu pripravili mnoho inštalácii, dorobili drevený plot, ktorý mohol pokojne skanzenu zostať a mnoho ďalších doplnkov. Zmenili okolie na nepoznanie, ba dokonca postavili studňu. Uvádza to kniha Filmové miesta, mimo iných filmových zaujímavostí z nakrúcania po Slovensku.

Táto studňa tu zostala a dotvára tak zaujímavé okolie stavieb. Ide o ojedinelú filmovú kulisu, ktorá po nakrúcaní zostala. Nezaškodilo by, ak by osada U Romana bola súčasťou plnohodnotnej prehliadky a na studňu by sa upozorňovalo viac. Zaujať môže ako podstatná zaujímavosť práve tých, ktorí mimo históriu a kultúru ocenia aj dôkaz toho, že si lokalitu cenia aj filmári a miesto poskytlo scénu pre nakrúcanie.

Múzeum v ďalšom filme

Vo Vychylovke sa nakrúcal aj Jakubiskov seriál so strašidlami, ktorý z osemdesiatych rokov pozná azda každý, koho oslovil Pehavý Max aj zamilovaný Albert do Kláry. Stále by to pritom nebolo všetko, čo sa viaže k Vychylovke, alebo Kysuciam. Veľmi zaujímavá kniha nám prináša tému, ktorej sa doteraz vyhýbali odborníci na cestovný ruch na Slovensku, a aj tí, ktorí by s témou dokázali a mohli pracovať. Pozrite si sami, aké miesta na Slovensku sa stali miestom nakrúcania seriálov, filmov, rozprávok, drám, či komédií. Od Pacha hybského zbojníka, po americké fantasy s lietajúcimi drakmi. V knihe Filmové miesta nájdete zaujímavé tipy na výlety pre tých, ktorí radi cestujú po stopách filmu a dozvedia sa niečo zo zákulisia.

INZERCIA: