Knihy o Kysuciach alebo o Múzeu kysuckej dediny

Knihy o Kysuciach alebo o Múzeu kysuckej dediny

Naozaj dobré knihy o Kysuciach sú vzácnosť. Jednak je ich výroba a predaj komplikovaný pre regionálny súvis a naopak, ak ide o zaujímavú tému, tak aj silný náklad odrazu zmizne z pultov predajní, pretože ľudia hrdí na svoj rodný kraj takú knihu berú ako vec hrdosti.

V súčasnosti sa dá v dobrých kníhkupectvách kúpiť nejedna zaujímavá kniha, ktorej súčasťou sú aj Kysuce. Čisto kniha zameraná len na Kysuce je zväčša o horných Kysuciach, ktoré z kultúrneho hľadiska majú čo ponúknuť v dosť výraznej miere.

Aktuálne čisto regionálnymi sú napríklad tieto knihy:

Kysucké zvonyKniha Filmové miesta
Autor: Tomáš Galierik
Venovaná filmom, ktoré sa nakrúcali v Riečnici a vo Vychylovke. Slovensko je krajinou, ktorá z prírodného či kultúrno-historického hľadiska ponúka filmárom takmer všetko. Zelené hory, pralesy, holiny, pastviny, rozsiahle polia bez jediného kopca, dravé rieky aj pokojné toky, zasneženú krajinu i krajinu poznačenú výstavbou. Na kopcoch aj mimo nich má mohutné pevnosti, hrady, zámky či miesta s krásnymi prírodnými scenériami. Kniha Filmové miesta je prechádzkou po mestách, dedinách, horách i dolinách, kde sa nakrúcali viaceré slovenské a zahraničné filmy. Obsahuje vybrané filmové diela a osobnosti filmu vo vzťahu k miestam ich nakrúcania. Čitateľ v nej nájde aj množstvo lokalít, ktoré sa pomocou filmu podarilo zviditeľniť a na svojom putovaní objaví veľa filmových zaujímavostí.

Stránky: www.filmovemiesta.sk

Kysucké zvonyZvony alebo kysucká kampanológia
Miloš Jesenský, Peter Kubica
Vydavateľ: Matica Slovenská
Jazyk: slovenský
Počet strán: 112
Vydanie: 2013/11

Zvony sa nám svojím čarovným hlasom prihovárajú od narodenia až po poslednú cestu… Už sme pozabudli rozumieť ich reči. Naši predkovia vedeli podľa zvukov rozlíšiť, ktorý zvon sa ozýva a čo oznamuje, či niekde horí, či sa niekto porúčal na večnosť alebo či sa treba poberať na svätú omšu.

 

Liečiteľstvo a mágiaTradičné liečiteľstvo a ľudová mágia na Horných Kysuciach
Jozef Marec

Vydavateľ: Matica Slovenská
Jazyk: slovenský
Počet strán: 400
Vydanie: 2011/11

Kysucký lekár, spisovateľ a zberateľ ľudovej slovesnosti v obsažnej publikácii približuje doposiaľ málo spracúvanú, pritom mimoriadne rozsiahlu oblasť tradičnej kultúry – etnomedicínu a ľudovú mágiu. Od poslednej generácie pamätníkov zozbieral informácie o množstve tradičných povier, praktík, úkonov, zvyklostí, ktoré boli významnou súčasťou duchovného sveta i dennej praxe kysuckých vrchárov, a poskladal fascinujúci, neobyčajne plastický a autentický obraz o tajuplnej, mnohorozmernej, až neuveriteľne intenzívne prežívanej „magickej“ sfére života našich predkov.