Skanzen Vychylovka vo filme

Skanzen na Kysuciach sa pochopiteľne neraz stal miestom nakrúcania filmov a seriálov. Medzi najznámejšie diela, ktoré sa akokoľvek odohrávali aspoň časťou v areáli Kysuckého múzea vo Vychylovke patria napríklad z poslednej doby Lietajúci Cyprián v hlavnej úlohe s Markom Igondom a Ivanom Romančíkom, alebo známy koprodukčný seriál Teta.

ŽELARY

Určite si spomeniete aj na významný český filmový počin, ktorý rozprával príbeh mladej židovky, ktorá sa ukrývala v horách pred nacistami – film Želary v hlavnej úlohe s herečkou Aňou Geislerovou. Pre film postavili pred kaplnku drevenú prístavbu. Pri kostolíku nič podobné nikdy nestálo, ale celkom prístavba kaplnke pristala.

Z ďalších filmov:

  • Medzi ďalšie filmy patrí Jaškov sen, prípadne spomeňme ešte filmy z prostredie starej obce Riečnica, ako boli Povstalecká historia, Balada o mŕtvych očiach, ale krátke časti z tohto miesta možno pozorovať aj vo filme Sedím na konári a je mi dobre s Markétou Hrubešovou v hlavnej úlohe.
  • Lietajúci Cyprián
  • Seriál Teta

Ak ste filmár a chcete nakrúcať film z odbobia predvojnového alebo medzivojnového, prípadne z dôb predminulého storočia, asi najlepšou voľbou lepšou ako nákladné počítačové animácie, je práve voľba významného miesta, kde je táto kultúra zachovaná vo svojej originálnej podobe tak, ako nikde inde. Skanzeny bývajú výnimočným lákavým miestom pre nakrúcanie filmov, ktoré tak pôsobia oveľa viac dôveryhodne, než kulisy vytvorené umelo. Miest, ktoré by boli vhodné pre nakrúcanie filmov pritom možno nájsť viacero. Pre účely správneho a dôstojného využitia skanzenu pre jeho zachovanie vo filme sa neraz vedenie skanzenu postaralo o dočasnú úpravu miesta. Kamera a réžia nasmeruje svoje uhly snímania vždy tak, aby nebola pozorovateľná asfaltová cesta v blízkosti niektorých stavieb, alebo sa vyhnú ostatným stavbám a expozíciám. Okrem filmov sa ale skanzen objavil aj v niekoľkých reláciách a v dokumentoch. V súčasnosti môže byť pre filmárov problém s veľkou farebnosťou detského zábavného parku s preliežačkami v areáli v blízkosti krčmy z Korne a obytného domu z Oščadnice.


Niektoré scény Tety boli tiež nakrúcané vo Vychylovke.

Čo lepšie môže skanzen spraviť preto, aby získal využitie aj vo svete filmu, ako ešte viac propagovať toto miesto a jeho kvality. Možno k lepšej informovanosti vám dopomôžu tieto stránky, čo by nás samozrejme vždy tešilo.