Vodný mlyn z Klubiny

Charakteristická stavba, ktorá sa objavuje v nejednej pohľadnici, alebo článku o skanzene, mlynu z Klubiny, sa začala stavať koncom 19. storočia. Základ stavby je postavený z kameňa, múry stavby sú postavené z tehál kombinované a spevnené s drevenými hranolmi. Horná časť a strecha sú postavené z dreva. Do používania sa však dostala až v priebehu roka 1921. Jej zakladateľ Ján Kubica stavbu obohatil o poznatky z jeho ciest po svete najmä čo sa mechanizmu píly týka.

Stavba bola napojená na potok vlastným náhonom, ktorý poháňal koleso. Ten sa dal uzavrieť a prívod vody zastaviť. Koleso má priemer 4,5 metra. V roku 1926 s novým majiteľom pribudla aj prestavba na pílu.

V súčasnosti sa stavba z Klubiny nachádza v areáli Kysuckého múzea Skanzenu vo Vychylovke na ľavej strane koľajami rozdeleného areálu. V blízkosti mlynu vedie poľný chodníček zo svahu od prvého domu Šuľavov Cholvarok. Ak prichádzate z tejto strany, k mlynu prichádzate zo strany mlynského kolesa.

Okolo stavby vedie cestička a schodisko ku koľajam, ktoré sú v tesnej blízkosti mlynu. Ďalej cestička vedie k ďalšej významnej stavbe, ku kaplnke Panny Márie.