Knihy

Knihy

Naozaj dobré knihy o Kysuciach sú vzácnosť. Jednak je ich výroba a predaj komplikovaný pre regionálny súvis a naopak, ak ide o zaujímavú tému, tak aj silný náklad odrazu zmizne z pultov predajní, pretože ľudia hrdí na svoj rodný kraj takú knihu berú ako vec hrdosti. V súčasnosti sa dá v dobrých kníhkupectvách kúpiť nejedna zaujímavá kniha, ktorej súčasťou sú aj Kysuce. Čisto kniha zameraná len na Kysuce je zväčša o horných Kysuciach, ktoré z kultúrneho hľadiska majú čo ponúknuť v dosť výraznej miere. Aktuálne čisto regionálnymi sú napríklad tieto knihy:

Kysucké zvonyZvony alebo kysucká kampanológia
Miloš Jesenský, Peter Kubica
Vydavateľ: Matica Slovenská
Jazyk: slovenský
Počet strán: 112
Vydanie: 2013/11

Zvony sa nám svojím čarovným hlasom prihovárajú od narodenia až po poslednú cestu… Už sme pozabudli rozumieť ich reči. Naši predkovia vedeli podľa zvukov rozlíšiť, ktorý zvon sa ozýva a čo oznamuje, či niekde horí, či sa niekto porúčal na večnosť alebo či sa treba poberať na svätú omšu.

Liečiteľstvo a mágiaTradičné liečiteľstvo a ľudová mágia na Horných Kysuciach
Jozef Marec

Vydavateľ: Matica Slovenská
Jazyk: slovenský
Počet strán: 400
Vydanie: 2011/11

Kysucký lekár, spisovateľ a zberateľ ľudovej slovesnosti v obsažnej publikácii približuje doposiaľ málo spracúvanú, pritom mimoriadne rozsiahlu oblasť tradičnej kultúry – etnomedicínu a ľudovú mágiu. Od poslednej generácie pamätníkov zozbieral informácie o množstve tradičných povier, praktík, úkonov, zvyklostí, ktoré boli významnou súčasťou duchovného sveta i dennej praxe kysuckých vrchárov, a poskladal fascinujúci, neobyčajne plastický a autentický obraz o tajuplnej, mnohorozmernej, až neuveriteľne intenzívne prežívanej „magickej“ sfére života našich predkov.