V nedeľu 15. júla 2018 vás pozývame do Skanzenu vo Vychylovke – Novej Bystrici na tretí ročník Výstavy hospodárskych zvierat pôvodných slovenských plemien. 

Toto celodenné podujatie ponúka možnosť na jednom mieste vidieť naše národné plemená hospodárskych zvierat a psov, folklórne vystúpenia a ukážky remeselnej a ľudovo-umeleckej tvorby. Cieľom podujatia je propagovať slovenské plemená zvierat, ktorých je pomerne málo. Ich chovu sa u nás venuje len malé množstvo chovateľov. Niektorým druhom v nedávnej minulosti dokonca hrozil zánik. Návštevníci skanzenu uvidia naše národné plemená koní, hovädzieho dobytka, oviec, kôz, králikov, holubov, husí, sliepok a psov. Toto na Slovensku jedinečné podujatie populárnym spôsobom šíri osvetu o našich národných plemenách hospodárskych zvierat. Zvieratá vo Vychylovke vystavujú chovatelia a majitelia fariem z Kysúc, ale aj vzdialených regiónov Slovenska, a to za podpory chovateľských organizácií, v ktorých sa združujú.
“Chovateľský deň v skanzene je naším najvýznamnejším projektom. Pôvodne skromná myšlienka zorganizovať v skanzene výstavu drobných zvierat prerástla do prezentačnej výstavy našich národných plemien hospodárskych zvierat. Prvýkrát sme ju zorganizovali v roku 2016. Získali sme na ňu záštitu Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka, ako aj štatút národnej výstavy”, popisuje František Staňo z OZ Chováme doma.

Podujatie je určené širokej verejnosti, chovateľom a milovníkom zvierat. Svojím charakterom, ktorý dotvára aj príjemné prostredie skanzenu, láka najmä rodiny s deťmi. Na minulý ročník Chovateľského dňa v skanzene sa prišlo pozrieť takmer 3200 návštevníkov. Chovateľský deň v skanzene organizuje občianske združenie OZ Chováme doma, Kysucké múzeum v Čadci a Zväz chovateľov oviec a kôz na Slovensku. Podujatie sa koná pod záštitou Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR a pod záštitou predsedníčky Žilinského samosprávneho kraja.

Program:

  • 10.00 – 17.00 Prezentačná výstava koní, hovädzieho dobytka, oviec, kôz, králikov, holubov, husí, sliepok a psov
  • 11.00 Otvorenie podujatia
  • 11.30 Folklórne vystúpenia
  • 13.00 Svätá omša

Podrobnosti a zdroj informácií:  https://www.kysuckemuzeum.sk/muzeum-kysuckej-dediny/1745-chovatelsky-den

INZERCIA: