Napriek tomu, že nie sme oficiálna stránka, ale len prezentujeme skanzen, jeho vlastnosti, snažíme sa o jeho propagáciu a v osobnej nekomerčnej réžií sa snažíme prezentovať toto miesto ako pekné zachovávanie kysuckej kultúry a folklóru, nám mnohí píšete ako múzeu. Avšak práve z emailov, ktoré sú zväčša len kritikou, vieme, čo vás trápi.

1. nedostatočné značenie a tabule
Na veľmi zlé značenie, ktoré by navigovalo cestujúcich priamo do Vychylovky nás upozornilo mnoho z vás. Sami sme však o ňom písali, ako o veľmi zlom a nedostačujúcom. Neraz totiž absencia riadneho značenia a navigácie spôsobí, že vo Vychylovke stoja autá a hľadajú pocestných, ktorých sa spýtajú na cestu. Stačí jedna odbočka a človek si nie je istý. Nie každý sa chce stratiť úplne ak miesto nepozná a nie každý má navigáciu v mobile, či zavesenú na skle.

2. železnica
Ťažko hovoriť o tom, či ľudia čakajú niečo iné, alebo ich len historická železnička nenadchne. Cestovné vo výške 4 EUR sa mnohým zdá veľké. V každom prípade je však nutné podotknúť, že len údržba jednej historickej lokomotívy, aby mohla fungovať, stojí tisíce eur. Porucha jednej súčiastky je pritom definitívna. Vyrábať sa musí na objednávku, keďže výrobca už dávno neexistuje a náhradné diely sa kúpiť vlastne nedajú. Mnoho z vás priamo nám opakovane vyčíta, že jazda trvá menej ako polhodinu. Spomínate často dĺžku trate a rýchlosť s akou vlak vyrazí, pričom si nestíhate urobiť z vlaku snímky dreveníc. Nuž, bežne z vlaku osobne ani nefotíme, keďže vlaky bežne chodia rýchlo. Pokiaľ by však tento vláčik pri šplhaní do kopca chcel ísť pomaly, potom nech tlačia tí, čo chceli ísť do kopca pomaly a nech sami prikladajú balíky uhlia navyše. Prípadne sa kritikou častuje aj dosiaľ nespojený úsek kysuckej a oravskej železnice, ktorá v minulosti tvorila celok. Toto však už nestojí na samotnom múzeu, ale skôr na štáte a nutných povoleniach, ktoré múzeum nedokáže urýchliť.

A tu vlastne môžeme aj skončiť. Dve oblasti, pripomienkované názormi od našich čitateľov, sú zhrnuté. V každom prípade vás však poprosíme, aby ste akékoľvek požiadavky, pripomienky a kritiku smerovali na Kysucké múzeum, ktoré ako jediné môže realizovať zmenu, prípadne priamo na obec Nová Bystrica, v ktorej by sa mohli podieľať na lepšom značení cesty k miestu, ktoré je naozaj ťahúnom turistiky za starobystrickým orlojom. Nebyť Vychylovky, turisti okrem húb a prírody nemajú veľký dôvod tento kúsok Kysúc navštíviť. Ako však opakovane spresňujeme,

INZERCIA: